Nr 1/2023 Pobierz czasopismo w formacie PDF
Artykuły w aktualnym numerze:
Jarosław Szymanek
prof. ucz., dr hab., politolog, ustrojoznawca, specjalista z zakresu polskiego i porównawczego prawa konstytucyjnego oraz współczesnych systemów politycznych, ekspert w Biurze Analiz Sejmowych, prof. Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. W ostatnim czasie opublikował m.in. monografię Wstęp do prawa wyborczego (Warszawa 2021) oraz, jako współautor i współredaktor, książki Oceny możliwości ustanowienia sądownictwa pokoju w polskim porządku prawnym (Warszawa 2022) oraz Wizje przyszłości Unii Europejskiej (wspólnie z M. Romanowskim, Warszawa 2022).
ORCID: 0000-0002-0590-5218.
Podział władz: idea i jej konstytucjonalizacja
przeczytaj artykuł
Eliza Komierzyńska-Orlińska
ORCID: 0000-0002-3121-7443.
Kluczowe wartości wyrażone przez ustawodawcę w celach nadzoru bankowego na tle wartości fundamentalnych polskiego prawa bankowego. Podstawowe problemy
Poszczególne wartości wyrażone przez polskiego ustawodawcę zarówno w celach nadzoru bankowego, jak i w całym prawie bankowym nie są izolowane, przenikają się i na siebie oddziałują. Powinny one mieć charakter komplementarny względem siebie, choć istnieje tutaj również możliwość wystąpienia konfliktu, co jest widoczne szczególnie w przypadku wartości chronionych przez nadzór bankowy. Polskie prawo bankowe ma podstawy aksjologiczne, wyrażające się w wartościach funkcjonujących w ramach systemu bankowego, w tym w przepisach, które określają cele sprawowanego nadzoru bankowego. „Nadbudową” aksjologiczną jest tutaj interes publiczny, którego treść jest wypełniana przez „wartości szczegółowe” rynku bankowego.
przeczytaj artykuł
Krzysztof Kmąk
ORCID; ORCID: 0000-0002-7173-1076.
Nadzwyczajne złagodzenie kary w ustawie z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw
przeczytaj artykuł
Jan Gałka
magister prawa, absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, filia we Wrocławiu, ukończonych z wyróżnieniem. Laureat Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2019/2020. Autor artykułów z zakresu prawa publicznego, przede wszystkim prawa konstytucyjnego i prawa karnego, oraz monografii Obowiązek wierności Rzeczypospolitej Polskiej w tradycji ustrojowej i pracach nad Konstytucją RP (Warszawa 2021). Prawnik w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. j. we Wrocławiu (SDZLEGAL Schindhelm).
ORCID: 0000-0003-0485-6060.
Pozaprawna istota pojęcia narodu w konstytucjonalizmie Polski najnowszej
Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. otwiera preambuła, w której stwierdzono: „my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej (…) ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (…)”. W części normatywnej tej Konstytucji natomiast ustawodawca, konstruując zasadę suwerenności narodu, wskazał, że „władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu”. Traktując redakcję preambuły jako wskazującą definicję legalną „Narodu Polskiego”, niektórzy formułują tezę zrównującą pojęcie „Narodu” z „ogółem obywateli”. Konstrukcja ta charakteryzuje się błędem logicznym polegającym na założeniu, że suwerenem w Rzeczypospolitej jest ogół obywateli, a to, kto jest obywatelem, jest określane przez prawo pozytywne stanowiące wytwór państwa. Państwo jednak pozostaje bytem wtórnym wobec suwerena nadającego mu prawa zasadnicze. Powyższe skłania do wniosku o potrzebie podjęcia badań nad definicją podstawowej dla ustroju państwa kategorii suwerena. W tym celu podjęto analizę dorobku konstytucjonalizmu jako bezpośredniej podstawy ukształtowania ustroju najnowszego wcielenia państwa narodu polskiego – Trzeciej Rzeczypospolitej.